    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237524821
    Part No.:
    BFC237524821
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237524821.pdf
    Description:
    CAP FILM 820PF 5% 1KVDC RADIAL
    Capacitance:
    820 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237524821 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237524821 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237524821?
    Image BFC237524821
    Part Number BFC237524821
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 820 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)