    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237523181
    Part No.:
    BFC237523181
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237523181.pdf
    Description:
    CAP FILM 180PF 3.5% 1KVDC RADIAL
    Capacitance:
    180 pF
    Tolerance:
    ±3.5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237523181 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237523181 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237523181?
    Image BFC237523181
    Part Number BFC237523181
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 180 pF
    Tolerance ±3.5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)