    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237517153
    Part No.:
    BFC237517153
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237517153.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.015UF 3.5% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±3.5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237517153 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237517153 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237517153?
    Image BFC237517153
    Part Number BFC237517153
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±3.5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)