    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237516203
    Part No.:
    BFC237516203
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237516203.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.02UF 5% 630VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.02 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC237516203 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237516203 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237516203?
    Image BFC237516203
    Part Number BFC237516203
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.02 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)