    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237516103
    Part No.:
    BFC237516103
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237516103.pdf
    Description:
    CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237516103 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237516103 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237516103?
    Image BFC237516103
    Part Number BFC237516103
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)