    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237514562
    Part No.:
    BFC237514562
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237514562.pdf
    Description:
    CAP FILM 5600PF 5% 630VDC RADIAL
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.571" (14.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237514562 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237514562 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237514562?
    Image BFC237514562
    Part Number BFC237514562
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)