    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237513332
    Part No.:
    BFC237513332
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237513332.pdf
    Description:
    CAP FILM 3300PF 3.5% 630VDC RAD
    Capacitance:
    3300 pF
    Tolerance:
    ±3.5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.197" W (18.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC237513332 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237513332 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237513332?
    Image BFC237513332
    Part Number BFC237513332
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 3300 pF
    Tolerance ±3.5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.197" W (18.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)