    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237512472
    Part No.:
    BFC237512472
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237512472.pdf
    Description:
    CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237512472 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237512472 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237512472?
    Image BFC237512472
    Part Number BFC237512472
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)