    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237512392
    Part No.:
    BFC237512392
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237512392.pdf
    Description:
    CAP FILM 3900PF 5% 630VDC RADIAL
    Capacitance:
    3900 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237512392 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237512392 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237512392?
    Image BFC237512392
    Part Number BFC237512392
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 3900 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)