    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237510393
    Part No.:
    BFC237510393
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237510393.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.787" (20.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC237510393 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237510393 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237510393?
    Image BFC237510393
    Part Number BFC237510393
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)