    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237510363
    Part No.:
    BFC237510363
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237510363.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.036 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.787" (20.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC237510363 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237510363 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237510363?
    Image BFC237510363
    Part Number BFC237510363
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.036 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)