    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2373GL684MI
    Part No.:
    BFC2373GL684MI
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC2373GL684MI.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.68 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC2373GL684MI on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC2373GL684MI price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC2373GL684MI?
    Image BFC2373GL684MI
    Part Number BFC2373GL684MI
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.68 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)