    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2373FM125MF
    Part No.:
    BFC2373FM125MF
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC2373FM125MF.pdf
    Description:
    CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    1.2 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    100V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Long Life
    1. How to order BFC2373FM125MF on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC2373FM125MF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC2373FM125MF?
    Image BFC2373FM125MF
    Part Number BFC2373FM125MF
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1.2 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 100V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)