    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2373EM185MF
    Part No.:
    BFC2373EM185MF
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC2373EM185MF.pdf
    Description:
    CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
    Capacitance:
    1.8 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Long Life
    1. How to order BFC2373EM185MF on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC2373EM185MF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC2373EM185MF?
    Image BFC2373EM185MF
    Part Number BFC2373EM185MF
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1.8 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)