    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237328684
    Part No.:
    BFC237328684
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237328684.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.68 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237328684 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237328684 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237328684?
    Image BFC237328684
    Part Number BFC237328684
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.68 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)