    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237188562
    Part No.:
    BFC237188562
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237188562.pdf
    Description:
    CAP FILM 5600PF 10% 400VDC RAD
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237188562 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237188562 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237188562?
    Image BFC237188562
    Part Number BFC237188562
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)