    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237178153
    Part No.:
    BFC237178153
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237178153.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC237178153 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237178153 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237178153?
    Image BFC237178153
    Part Number BFC237178153
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)