    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237178123
    Part No.:
    BFC237178123
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237178123.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD
    Capacitance:
    0.012 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237178123 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237178123 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237178123?
    Image BFC237178123
    Part Number BFC237178123
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.012 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)