    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237168124
    Part No.:
    BFC237168124
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237168124.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.12 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237168124 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237168124 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237168124?
    Image BFC237168124
    Part Number BFC237168124
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.12 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)