    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237155822
    Part No.:
    BFC237155822
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237155822.pdf
    Description:
    CAP FILM 8200PF 10% 400VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    8200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC237155822 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237155822 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237155822?
    Image BFC237155822
    Part Number BFC237155822
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 8200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)