    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237145822
    Part No.:
    BFC237145822
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237145822.pdf
    Description:
    CAP FILM 8200PF 10% 250VDC RAD
    Capacitance:
    8200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237145822 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237145822 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237145822?
    Image BFC237145822
    Part Number BFC237145822
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 8200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)