    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237135824
    Part No.:
    BFC237135824
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237135824.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.82UF 10% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.82 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237135824 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237135824 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237135824?
    Image BFC237135824
    Part Number BFC237135824
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.82 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)