    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237135105
    Part No.:
    BFC237135105
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237135105.pdf
    Description:
    CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237135105 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237135105 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237135105?
    Image BFC237135105
    Part Number BFC237135105
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)