    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237116154
    Part No.:
    BFC237116154
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237116154.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237116154 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237116154 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237116154?
    Image BFC237116154
    Part Number BFC237116154
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)