    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237115105
    Part No.:
    BFC237115105
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237115105.pdf
    Description:
    CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Long Life
    1. How to order BFC237115105 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237115105 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237115105?
    Image BFC237115105
    Part Number BFC237115105
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)