    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237111124
    Part No.:
    BFC237111124
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237111124.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.12UF 10% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.12 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Applications:
    General Purpose
    Long Life
    1. How to order BFC237111124 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237111124 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237111124?
    Image BFC237111124
    Part Number BFC237111124
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.12 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)