    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237035683
    Part No.:
    BFC237035683
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237035683.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Applications:
    Automotive
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC237035683 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237035683 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237035683?
    Image BFC237035683
    Part Number BFC237035683
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)