    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237015125
    Part No.:
    BFC237015125
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237015125.pdf
    Description:
    CAP FILM 1.2UF 10% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    1.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Applications:
    Automotive
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC237015125 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237015125 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237015125?
    Image BFC237015125
    Part Number BFC237015125
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)