    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236959122
    Part No.:
    BFC236959122
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236959122.pdf
    Description:
    CAP FILM 1200PF 5% 400VDC RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC236959122 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236959122 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236959122?
    Image BFC236959122
    Part Number BFC236959122
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1200 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)