    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236928154
    Part No.:
    BFC236928154
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236928154.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.154" W (12.50mm x 3.90mm)
    Height - Seated (Max):
    0.350" (8.90mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Long Life
    1. How to order BFC236928154 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236928154 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236928154?
    Image BFC236928154
    Part Number BFC236928154
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.154" W (12.50mm x 3.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)