    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236915274
    Part No.:
    BFC236915274
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236915274.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.27 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.150" W (12.50mm x 3.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Long Life
    1. How to order BFC236915274 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236915274 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236915274?
    Image BFC236915274
    Part Number BFC236915274
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.27 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.150" W (12.50mm x 3.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)