    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236867184
    Part No.:
    BFC236867184
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236867184.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC236867184 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236867184 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236867184?
    Image BFC236867184
    Part Number BFC236867184
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.18 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 250V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)