    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236859683
    Part No.:
    BFC236859683
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236859683.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Long Life
    1. How to order BFC236859683 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236859683 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236859683?
    Image BFC236859683
    Part Number BFC236859683
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)