    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236857394
    Part No.:
    BFC236857394
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236857394.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.39 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.280" W (26.00mm x 7.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.748" (19.00mm)
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Long Life
    1. How to order BFC236857394 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236857394 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236857394?
    Image BFC236857394
    Part Number BFC236857394
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.39 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.280" W (26.00mm x 7.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)