    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236856394
    Part No.:
    BFC236856394
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236856394.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.39 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.280" W (26.00mm x 7.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.748" (19.00mm)
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC236856394 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236856394 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236856394?
    Image BFC236856394
    Part Number BFC236856394
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.39 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.280" W (26.00mm x 7.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)