    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236828474
    Part No.:
    BFC236828474
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236828474.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC236828474 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236828474 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236828474?
    Image BFC236828474
    Part Number BFC236828474
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)