    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236821564
    Part No.:
    BFC236821564
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236821564.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.56 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.571" (14.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC236821564 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236821564 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236821564?
    Image BFC236821564
    Part Number BFC236821564
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.56 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)