    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236743124
    Part No.:
    BFC236743124
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236743124.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD
    Capacitance:
    0.12 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.453" (11.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC236743124 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236743124 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236743124?
    Image BFC236743124
    Part Number BFC236743124
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.12 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)