    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236713394
    Part No.:
    BFC236713394
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236713394.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.39UF 10% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.39 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC236713394 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236713394 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236713394?
    Image BFC236713394
    Part Number BFC236713394
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.39 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)