    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236646333
    Part No.:
    BFC236646333
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236646333.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC236646333 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236646333 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236646333?
    Image BFC236646333
    Part Number BFC236646333
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)