    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236627394
    Part No.:
    BFC236627394
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236627394.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.39 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC236627394 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236627394 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236627394?
    Image BFC236627394
    Part Number BFC236627394
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.39 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)