    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236623563
    Part No.:
    BFC236623563
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236623563.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.056UF 10% 100VDC RAD
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC236623563 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236623563 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236623563?
    Image BFC236623563
    Part Number BFC236623563
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)