    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236622473
    Part No.:
    BFC236622473
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236622473.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC236622473 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236622473 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236622473?
    Image BFC236622473
    Part Number BFC236622473
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)