    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236622394
    Part No.:
    BFC236622394
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC236622394.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.39 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC236622394 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC236622394 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236622394?
    Image BFC236622394
    Part Number BFC236622394
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.39 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)