    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233966184
    Part No.:
    BFC233966184
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233966184.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.18UF 10% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, X2
    Features:
    1. How to order BFC233966184 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233966184 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233966184?
    Image BFC233966184
    Part Number BFC233966184
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.18 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)