    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233956334
    Part No.:
    BFC233956334
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233956334.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.669" (17.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, X2
    Features:
    1. How to order BFC233956334 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233956334 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233956334?
    Image BFC233956334
    Part Number BFC233956334
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)