    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233956224
    Part No.:
    BFC233956224
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233956224.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, X2
    Features:
    1. How to order BFC233956224 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233956224 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233956224?
    Image BFC233956224
    Part Number BFC233956224
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)