    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233923224
    Part No.:
    BFC233923224
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233923224.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, X2
    Features:
    1. How to order BFC233923224 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233923224 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233923224?
    Image BFC233923224
    Part Number BFC233923224
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)