    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233913154
    Part No.:
    BFC233913154
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233913154.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, X2
    Features:
    1. How to order BFC233913154 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233913154 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233913154?
    Image BFC233913154
    Part Number BFC233913154
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)