    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233912394
    Part No.:
    BFC233912394
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC233912394.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD
    Capacitance:
    0.39 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, X2
    Features:
    1. How to order BFC233912394 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC233912394 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC233912394?
    Image BFC233912394
    Part Number BFC233912394
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.39 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)